Usuwanie ciąży
Strona główna » Usuwanie ciąży
Strona główna » Usuwanie ciąży
Usuwanie ciąży to celowe przerwanie ciąży w jej wczesnym etapie, w wyniku świadomej decyzji kobiety, na skutek wywołania poronienia czynnikiem zewnętrznym (zastosowanie zestawu poronnego 12+1) w określonym w tygodniu ciąży.
Zestaw składa się z mifepristonu i misoprostolu. Przyjęcie specjalnie przygotowanego zestawu tabletek poronnych usuwa ciążę w sposób bezpieczny dla kobiety.
Usunięcie ciąży jest inaczej nazywane aborcją, terminacją ciąży, skrobanką, sztucznym poronieniem lub celowym przerwaniem ciąży.
W zależności od sposobu przeprowadzenia terminacji możemy wyróżnić aborcję farmakologiczną (wywołaną środkami farmakologicznymi), chirurgiczny zabieg aborcyjny lub laparotomię.
Aborcja chirurgiczna polega na rozszerzeniu szyjki macicy i odessaniu zarodka pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz jego usunięcie podczas łyżeczkowania. Zabieg aborcyjny, który trwa około 20 minut, można wykonać w klinice ginekologicznej za granicą (W Polsce nie jest legalny). W klinice wykonywane wszystkie niezbędne badania, stale kontroluje się także stan zdrowia kobiety. Taki sposób usunięcia ciąży jest dokonywany w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa bólu.
Natomiast wiąże się to z oczekiwaniem na dostępny termin oraz minimum 2 dniowym pobytem z klinice a także znacznie wyższymi kosztami w porównaniu do aborcji farmakologicznej.
Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań po zabiegu aborcji chirurgicznej zalecane jest stosowanie mniej inwazyjnej i bardziej bezpiecznej aborcji farmakologicznej.
Dostęp do bezpiecznej aborcji został uznany przez wiele międzynarodowych organizacji jako prawo człowieka. W taki sposób pastwa chcą m.in. zapobiegać dokonywania niebezpiecznej aborcji w niehumanitarnych warunkach, zagrażających życiu. Sporządzono także specjalne wytyczne, zawierające poszczególne zalecenia i przepisy, związane z aborcją, aby chronić zdrowie kobiet. W większości krajów opracowano modele prawnej ochrony poczętego dziecka, obejmujące wskazania i okoliczności możliwej aborcji. W zależności od zarządzeń kraju, mogą się one między sobą różnić, jednak zwykle opisuje się główne trzy modele:
W niektórych krajach (na przykład w Danii, Turcji, Szwecji czy Norwegii) uznawany jest także model terminowy, który oznacza, że kobieta na wczesnym etapie ciąży (do 12. tygodnia) może zdecydować o usunięciu ciąży tzw. aborcja na życzenie.
Jednak we wszytskich krajach Uni Europejskiej kobieta nie ponosi odpowiedzialności karnej za przyjęcie tabletek wczesnoporonnych, gdyż jest to w pełni legalne.
Innym modelem jest model całkowitego zakazu dokonywania aborcji, chroniący dziecko naw każdym stadium ciąży, a jego celowe usunięcie stanowi przestępstwo. Taka regulacja ma miejsce m.in. w Watykanie.